Емоджі, розділові знаки чи Caps Lock: що може насторожити у ваших повідомленнях

Як ви реагуєте на емоційні розділові знаки в ділових повідомленнях, Наприклад, від колеги з багатьма емоджі чи від керівника з кількома знаками оклику? Чи викликає це у вас змішані почуття чи ви здатні зрозуміти емоції за цими знаками? Якщо вам складно розшифровувати такі повідомлення, ця стаття допоможе вам краще розібратися з емоційними сигналами в діловому спілкуванні.

Безкоштовні майстер-класи

з digital-маркетингу

Дізнатися більше

1. Крапка

прикладі емоджі

Нас вчили в школі, що крапка означає завершення думки. Однак у цифровому спілкуванні все інакше: крапка може сприйматися, як докір або образа. 

У діловому листуванні крапку часто ставлять, щоб показати завершеність розмови. Однак розтлумачити емоції, що криються за нею, іноді складно. Дехто, не вдаючись у цифрові звичаї, вживає крапки згідно з правилами пунктуації, не усвідомлюючи їхнє «значення». 

Також дослідження показують, що крапка в кінці повідомлення може надати повідомленню різкості. Якщо вас хвилюють крапки в повідомленнях, краще уточніть у відправника його настрій, особливо коли отримуєте лаконічні відповіді типу «ок» або «домовилися» з крапкою.

2. Безліч знаків

прикладі емоджі

Вживайте знаки оклику й знаки питання обережно, адже їх надмірна кількість може створити враження агресивності або неврівноваженості. 

Існують ситуації, коли три знаки оклику виправдані, наприклад, у випадках екстрених ситуацій: «Пожежа!!!», «Дедлайн сьогодні!!!» тощо. Проте зловживання такими знаками в повсякденному спілкуванні може призвести до того, що колеги стануть ігнорувати вашу емоційність. У результаті, коли настане справжня криза, ваші повідомлення ніхто й не помітить.

SMМ-спеціаліст Ірина: «Одного разу я отримала від керівника таке повідомлення: «Це що за жах?!! Сформулюйте правильно!!!!». Так він розкритикував мою пропозицію щодо текстів прогріву перед найближчим вебінаром, причому в доволі грубій формі. У мене враження, що на мене накричали, а що саме змінити — не пояснили. Я вирішила не терпіти хамства й пішла розібратися «вживу». Запитала, що саме викликало таку реакцію. Керівник здивувався, сказав, що це звичайний робочий момент і що так він спілкується з усіма працівниками.» 

Купа знаків оклику в повідомленні для когось — норма. Проте за цифровим етикетом — це агресія. Радимо після таких «двозначних» ситуацій обговорювати всі незрозумілі висловлювання.

3. Три крапки

прикладі емоджі

Три крапки в тексті часто використовують для позначення незакінченої думки, схожої на здивований вираз обличчя в реальному житті. Цей літературний прийом залишає простір для того, щоб читач міг додумати своє продовження. 

Однак в онлайн-комунікаціях краще уникати таких недомовленостей, щоб забезпечити ясність і уникнути непорозумінь. Чітке й точне формулювання думок допоможе уникнути неправильного тлумачення вашого повідомлення.

4. Емоджі

прикладі емоджі

Емоджі в діловому листуванні можуть передати емоції та настрій, проте в повідомленнях до керівництва чи нових контактів їхнє використання може мати недоречний вигляд або навіть вульгарний. 

Кілька дужок наприкінці фрази позначають жартівливий тон висловлювання. Якщо ж друкуєте мало не рядок із дужок — адресат може вирішити, що ви просто вмираєте зі сміху. Погодьтеся, у робочому чаті це дивно.

Згідно з дослідженням університету Бен-Гуріона, вживання емоджі може викликати враження некомпетентності. Проте між знайомими колегами їхнє дозоване використання може бути прийнятним, адже це сприятиме дружній атмосфері.

Підлаштовуйтеся під стиль адресанта. Якщо співрозмовник поставив емоджі — сміливо відповідайте так само. Проте, коли хтось із керівників після кожного повідомлення ставить сердечка й букетики, — це має вас насторожити. Проаналізуйте, чи не стало ділове листування особистим.

5. Множинні повідомлення

прикладі емоджі

Добре подумайте, перш ніж відправити замість одного вичерпного повідомлення кілька коротких. Адже через це у вашого адресата може скластися враження, що ви — поверхові та незібрані. Через постійне розблокування телефону, щоб прочитати ці повідомлення, він вас сприйматиме нездатним формулювати змістовне повідомлення. 

Така поведінка може навіть відштовхнути від вас колег, адже ваші короткі повідомлення для них, як тортури через їхню невпинність і незначущість. 

Сконцентровані та добре продумані висловлювання зазвичай мають більш професійний вигляд  і забезпечують ефективнішу комунікацію.

6. Caps Lock

прикладі емоджі

«Чому на мене кричать?» — так ваша колега сприйме ваше повідомлення написане капслоком.

Що таке капслок (Caps Lock)? Капслок це кнопка на клавіатурі. Якщо її натиснути, то всі слова будуть ВЕЛИКИМИ ЛІТЕРАМИ.

У діловому спілкуванні використання капслоку вважається неприйнятним: це може викликати непорозуміння та навіть антипатію. Відзначте, що великі літери в тексті ускладнюють сприйняття, перетворюючи слова на прямокутники, які зливаються у довгі рядки. 

Тих, хто полюбляє писати капслоком, часто банять на форумах і в соцмережах. У робочому чаті якщо й не забанять, то зненавидіти можуть. Увагу аудиторії такими заголовками ви не привернете. Саме тому, наприклад у рекламі, не використовують слів із капслоком. Суцільних великих літер етикет ділового спілкування не схвалює.

Насамкінець

У робочому чаті діють власні правила й заборони. Вихлюпувати емоції в діловому листуванні, публічно принижувати колег — табу. Якщо колега помилився, скажіть йому про це особисто. Не зрозуміли, що має на увазі співрозмовник, — запитайте прямо.

Не пишіть керівнику: «Сценарій для рекламного креативу готовий)))». Також не реагуйте в чаті на запитання колеги вигуком: «ЦЕ ЗРОЗУМІЛО ДИТИНІ!!». Уникайте лестощів, пасивної агресії, хамства. Поважайте колег і стежте за розділовими знаками.

Будьте ввічливими не лише під час живого спілкування, а й у робочих чатах. Тоді матимете репутацію вихованої людини. 

А ще стежте за тим, як оформлюєте тексти для комерційних цілей: дописи, сториз, рилз, рекламні креативи, презентації онлайн / офлайн-заходів тощо. Адже підписники вашого блогу чи блогу клієнта, скажімо, через недоречні розділові знаки можуть неправильно розшифрувати емоції, які ви заклали в контент.

Автор статті:  
Поліщук Яна