Нескладно помітити, якими шаленими темпами набуває популярності дистанційна робота. Останнім часом ринок фрилансу в Україні зазнав серйозних змін. Спочатку його похитнула епідемія коронавірусу, а потім повномасштабне вторгнення. В результаті ринок поповнився новими кадрами, а пропозицій як з боку роботодавців, так і виконавців суттєво побільшало. Онлайн-формат дає змогу поєднувати професійну діяльність із гнучким графіком, незалежністю та роботою з будь-якої точки світу.
Виконавця, який працює віддалено, називають фрилансером. Ним може стати будь-яка людина, яка володіє певними навичками та особистими якостями. Дистанційний робітник не є співробітником певної фірми і має право одночасно виконувати різні проєкти для різних осіб або фірм. Тому можна вважати, що така людина працює сама на себе.
Дуже часто люди приймають зважене рішення змінити роботу і бажають обрати фріланс. Онлайн-робота може охоплювати різноманітні сфери. Якщо ви бажаєте працювати з нуля, то треба вчитися. Навчання можна організувати двома шляхами: самостійно або на спеціалізованих курсах. Інколи роботодавця влаштовує відсутність досвіду і він готовий навчити майбутнього робітника. Важливо зрозуміти, що такий формат роботи — це не лише гнучкий графік, а й відповідальність.
Давайте розглянемо найпопулярніші сфери фрілансу:
- SMM — це розробка контент-планів, взаємодія з аудиторією, створення маркетингових стратегій;
- таргетинг — відстеження динаміки, вивчення причин зниження чи зростання показників, створювати “робочі” ідеї, запровадження та тестування рекламних оголошень;
- дизайн — створення візуального контенту сайтів або банерів, етикеток, візиток тощо.
- копірайтинг — створення текстового контенту;
- брендинг — створення стилю і концепції торгової марки;
- сторітелінг — написання цікавих історій про створення бренду.
Фрілансеру-новачку краще обирати ту нішу, в якій є або мінімальний досвід, або бажання опанувати конкретну сферу. Для кожної професії потрібні свої професійні навички. Але є і універсальні, на яких базуються абсолютно всі фріланс-професії:
- Організація. Це раціональне планування робочого дня, дотримання графіка та дедлайнів.
- Комунікація. Спілкування с замовником, переписка з клієнтами, обговорення організаційних моментів.
- Технічні навички. Вміння володіти потрібними програмами.
- Фінансова грамотність. Вміння визначати справедливу вартість своїх послуг.
- Самореклама. Дуже важливо правильно оформити портфоліо та вигідно подавати свою кандидатуру.
Що ж впливає на рівень заробітної плати? Дохід фрілансера формується не лише залежно від навантаження та обраної професії. Знання іноземної мови та володіння ПЗ в рази підвищує щомісячну зарплату. Досвідчені фрілансери паралельно беруть кілька проєктів, тим самим збільшуючи дохід.
Головне — зрозуміти особливості цього ринку, вибрати свою нішу, навчитися шукати клієнтів і уникати типових помилок. NewLook School допоможе опанувати актуальні фріланс-професії, пропонуючи цікавий практичний курс.
У цій статті ми розглянемо основні аспекти, які допоможуть вам зробити перші успішні кроки у фрілансі.
Огляд популярних фріланс-бірж
Фрілансери часто знаходять клієнтів на різноманітних біржах. В них треба зареєструватися, написати інформацію про себе, вказати, які замовлення можете виконувати та бажану вартість своїх послуг. Додайте портфоліо і резюме. Якщо ваша кандидатура зацікавить замовників, з вами зв'яжуться.
Також є інша сторона фриланс-біржі. Ви можете самостійно шукати вакансії і пропозиції. Якщо завдання вам під силу, а вартість влаштовує, зв’яжіться із замовником.
Існує багато бірж, але найбільш надійними і популярними є:
- Freelancehunt. Ця платформа є ідеальною для початківців. Вона працює більше 10 років і має легку реєстрацію, можливість позмагатись за замовлення та легкий інтерфейс. Тут систематично розміщують багато завдань у різних категорія. На цій платформі реально працювати без знання англійської мови. Суттєвою перевагою є зворотний зв'язок. Фрілансери уточнюють деталі замовлення і мають змогу відхилити проєкт, що не підходить. З мінусів можна відмітити менший вибір проєктів порівняно з міжнародними платформами.
- Freelance.ua. Це суто вітчизняна біржа, де присутні замовники та фрілансери з України. Платформа чимось схожа на попередню. Має мінімалістичний інтерфейс та можливість відокремити одноразові завдання від постійної співпраці. Є можливість сортувати проєкти та виконавців за окремими спеціалізаціями, а також дізнатись середню ціну роботи. Це допоможе новачкам легко зорієнтуватись.
- Kabanchik. Онлайн-сервіс замовлення послуг дає змогу знайти не тільки класичний фріланс, а й замовлення з клінінгу, ремонту, будівництва тощо. Якщо ви хочете почати співпрацю з цим сервісом, будьте готові надати сайту купу інформації про себе аж до сканів документів, що підтверджують вашу особу. Ця біржа ретельно перевіряє всіх виконавців перед початком виконання роботи, тому реєстрація триватиме довше, ніж у конкурентів. Але така перевірка — причина того, що біржа активно розвивається й має дуже великий потік замовлень.
- Upwork. Міжнародна біржа, на які легко знайти замовлення у будь-яких напрямках: розробка, дизайн і креатив, продажі та маркетинг, написання і переклад текстів, адміністрування та підтримка клієнтів, фінанси та бухгалтерський облік, інженерія та архітектура, юриспруденція. Вагомим плюсом є можливість працювати із замовниками з Європи та США, що суттєво підвищує заробіток. Але в такому випадку не обійтись без знання англійської.
Більшість фрілансерів на початку свого шляху співпрацювали з біржами. Це прекрасний шанс отримати безцінний досвід, впевненість в собі та бажаний саморозвиток.
На який дохід можна очікувати
Звісно ж, переходячи на віддалену форму роботи, майбутній фрілансер цікавиться, скільки можна заробляти. Дати відповідь на це питання складно, тому що заробіток залежить від:
- Обраної сфери. Існує дуже багато онлайн-професій, кожна з яких має свої складнощі і нюанси. Це SMM-спеціаліст, таргетолог, дизайнер, копірайтер, інтернет-маркетолог та інші. Чим відповідальніша і складніше робота, тим вище дохід.
- Досвіду. Новачки заробляють менше, ніж досвідчені фахівці.
- Навантаження. Чим більше проєктів дають, чим більше заробите грошей.
Досвідчені фрилансери, які відмінно знають свою справу, можуть заробляти і по декілька тисяч доларів на місяць, але до цього треба дорости.
Якщо говорити про заробіток смм-ників без знання іноземної, то щомісячний дохід коливається від 13 000 до 41 000 гривень. Початківці отримують 13 000–15 000 грн, але вже через 2 роки можна вийти на новий рівень і отримувати від 22 000 грн. Для спеціалістів з більшим досвідом відкрито вже більше можливостей і середній щомісячний дохід становить 30 000–35 000 грн, що не є межею для SMM-професії. Головне — зрозуміти, що в цій ніші завжди є можливість розвитку, а отже і збільшення доходу. Знання англійської мови, складність роботи, специфіка завдань та рівень навантаженості також має місце у формуванні доходу. Досвідчені спеціалісти намагаються кожного місяця “виходити” на бажану грошову суму, яка їх влаштовує.
У Києві SMM-спеціалісти можуть розраховувати на середньомісячний дохід в розмірі 25 000 грн, у Дніпрі та Одесі цей показник дещо менший і становить 22 500 грн. У Запоріжжі рівень зарплати нижчий — 15 500 грн, а у Львові і Харкові — 21 000 та 20 000 грн.
Плюси та мінуси роботи фрилансером
Як і кожна професія, фріланс має ряд переваг і недоліків, на які треба обов'язково звернути увагу, перш ніж пеерйти на такий формат роботи.
Переваги:
- Гнучкий графік роботи. Лише через цей критерій багато людей бажають перейти на дистанційну форму роботи. Ви самі визначаєте, скільки і коли треба працювати на день, на який дохід треба вийти. Є можливість поєднувати роботу з навчанням, подорожами чи сімейними справами.
- Вибір проєктів. Можна працювати лише з тими завданнями, які вам подобаються і які ви зможете виконати. Завжди є змога відмовитись від роботи з проблемними клієнтами або нудними завданнями.
- Робота з будь-якої точки світу. Можна вільно їхати в іншу країну та працювати.
- Можливість заробляти більше. Завжди є змога розвиватись та прагнути більшого.
- Незалежність. Ви і тільки ви вирішуєте, як організувати робочий процес.
Недоліки:
- Нестабільний дохід. У періоди з меншою кількістю замовлень дохід може значно знижуватися.
- Складність пошуку клієнтів. На початку кар’єри важко знайти замовників, особливо без портфоліо та відгуків.
- Самоорганізація. Не всі люди вміють правильно планувати робочий день. Велика кількість завдань часто призводить до перевтоми.
- Відсутність соціальних гарантій. Немає оплачуваних відпусток, лікарняних і пенсійного стажу.
- Існує ризик шахрайства, особливо якщо ви працюєте з клієнтом напряму (не через біржу).
- Проблеми з соціумом. Дистанційна робота передбачає працю наодинці. Через це може виникнути нестача спілкування і почуття ізольованості. Така робота краще підходить інтровертам.
Добре зважте всі переваги та недоліки, перш ніж почати працювати на фрілансі. Потрібно пам'ятати, що мотивація — це головний фактор, який спонукає людей стати фрілансерами.
Типові помилки новачків
Починаючи працювати дистанційно, кожна людина зіштовхується з певними труднощами. Накопичивши досвіду, ви зрозмуєте, що цих помилок можна було б уникнути. Давайте про них поговоримо:
- Недотримання дедлайну. Треба пам’ятати про терміни, які для замовника є не менш важливими, аніж ефективність виконання самого проєкту. Беручись за таку роботу, треба ретельно розрахувати власні можливості та об’єм завдань, які ви взялися виконувати.
- Занадто низька вартість послуг. Багато початківців дуже занижують оцінку власної праці. Тож ніколи не працюйте майже задарма, адже ви використовуєте свій час і зусилля. Вивчайте ринок, щоб дізнатись більше про ціни на аналогічні послуги.
- Не беріть нецікаву або складну роботу за більші гроші. Результат може не влаштувати замовника, тому ваша репутація постраждає.
Перш ніж почати працювати онлайн, продумайте особливості свого робочого дня і організуйте комфортний простір.
Як уникнути шахрайства з боку замовника
Саме початківці можуть попастись на гачок шахраїв, адже тягнуться до всіх можливих варіантів заробітку. Досвідчені працівники знають, на що ніколи не можна погоджуватись.
Що треба робити, щоб уникнути шахрайства з боку замовника?
- Працюйте тільки на первірених платформах, де все чітко перевіряється.
- За можливості просіть передоплату.
- Дізнайтесь більше про компанію або замовника.
- Не довіряйте “занадто вигідним” пропозиціям.
- Вимагайте чіткі і зрозумілі технічні завдання.
- Вивчайте шахрайські схеми, які використовують зловмисники.
Якщо ви будете максимально уважними і дотримуватись ключових правил безпеки, то шахрайство обійде вас стороною.
Після адаптації і налагодження робочого графіку дистанційна робота приносить задоволення. Тож якщо відчуваєте, що це ваш напрямок, не чекайте, дійте вже зараз!